Vize programu MISP (Massage in Schools Programme) je, aby každé dítě procházející školní docházkou mělo možnost setkávat se s pozitivním a pečujícím dotekem každý den.

A jak to v praxi probíhá?

Vedený pečující dotek provádí děti navzájem ve dvojicích nebo ve skupině v kruhu. Děti jsou při vedeném doteku normálně oblečené. Instruktor MISP za přítomnosti učitele nebo rodiče vede děti prostřednictvím jednotlivých tahů v dotekové sestavě, které ukazuje buď na sobě, nebo ve vzduchu nebo na panence (dospělý se NIKDY nedotýká dětí). Jednotlivé tahy se provádí na zádech, krku, hlavě a pažích. Sestava tahů je stejná ve všech zemích, kde MISP působí. Jakmile se děti sestavu naučí, trvá tato aktivita přibližně 8 – 10 minut na jednom dítěti. Potom se děti vymění. 

Existují dvě velmi důležité zásady v programu MISP, které se musí dodržet:

  1. Děti musí vždy provádět vedený dotek jen mezi sebou (dospělá osoba se dětí nedotýká).
  2. Každé dítě si vybere, zda chce dotek přijmout, či ne. Před zahájením dotekové sestavy se dítě, které dotek předává, vždy musí zeptat o svolení druhého dítěte. Respekt je klíčovým aspektem v tomto programu.

Historie programu MISP

Program MISP byl oficiálně založen v roce 2000 v Anglii Miou Elmsäter ze Švédska a Sylvií Hétu z Kanady. Obě jako pedagožky a masážní terapeutky jsou si vědomy důležitosti doteku v životě člověka a na základě svých letitých znalostí a zkušeností vytvořily tento program. Díky jeho dobré strukturovanosti, jednoduchosti a důvěryhodnosti věří v jeho blahodárný efekt, který od jeho vzniku prokázala řada odborných studií.

Anglie/Wales, Argentina, Austrálie, Belgie, Kanada/Quebec, Kanada/Britská Kolumbie, Chile, Čína, Kypr, Česká republika, Slovensko, Severní Irsko, Skotsko, Francie, Německo, Guadalupe, Hong Kong, Indie, Indonésie, Irsko, Izrael, Itálie, Japonsko, Malajzie, Holandsko, Nový Zéland, Portugalsko, Porto Rico, Singapur, Jižní Afrika, Jižní Korea, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Taiwan, USA, Venezuela a další.